חיפוש
  • Eli Chitrit

מוצר הפונה ללקוח, שפונה לעסק, שפונה ללקוח. מה המודל העסקי של הרעיון שלכם?

ניתן לקרוא במאמרים קודמים שלי, וגם במאמרים עתידיים על בניית ״פרסונה״ כמהלך חשוב ביותר בבניית אישיות למוצר שלכם. הפרסונה הוא למעשה מסמך מזוקק המתאר את אישיותו של לקוח הקצה של המוצר שלכם לרבות, הגיל שלו, מהיכן הוא מגיע, מה הוא גובה ההכנסה שלו, מה הוא אוהב לעשות בשעות הפנאי וכיו״ב. לפני איפיון האישיות של המשתמשים עליכם להגדיר בצורה ברורה, כחלק מהמודל העסקי שלכם, לאיזה קהל יעד המוצר שלכם פונה. האם המוצר שלכם משרת עסקים או משתמשים פרטיים? אולי את שניהם בו זמנית?עסק לעסק B2B - Business To Business

המודל העסקי של B2B מאפיין למעשה מוצר שפותח עבור עסקים וחברות. כלומר, אתר או אפליקציה אשר פותחו על ידי יזם / חברה, המספק את שירותיו בתשלום לארגונים אחרים. דוגמאות בולטות ניתן לראות במוצרים כמו Monday - מערכת ניהול המספקת פתרונות ניהול צוותים, גאנטים ומשימות לצוותי פיתוח (לא רק), אמזון שירותי ווב Amazon Web Services המספקת סביבות פיתוח לאחסון בענן, מסדי נתונים, iOT, חשבונית ירוקה המספקת פתרונות ניהול חשבונות לעסקים כולל ניהול חשבוניות וקבלות, דו״חות פיננסיים ועוד. כל המוצרים בדוגמה, הם למעשה מוצרים אשר פותחו על ידי חברה ובאים לתת מענה לעסקים אחרים.


עסק לצרכן B2C - Business To Consumer

המודל העסקי של B2C מאפשר גישה ישירה ללקוח הקצה - הצרכן. המוצר, אפליקציה או אתר אינטרנט אשר פותח על ידי בית עסק, ומטרתו לספק פתרונות ישירים ללקוחות פרטיים. דוגמאות בולטות הן אתרי מסחר אלקטרוניים בהם העסק (לדוגמה אתר נייק), מוכר את מוצריו ישירות ללקוח המבקש לרכוש באמצעות מדיה דיגיטלית.


צרכן לצרכן C2C - Consumer To Consumer

המודל העסקי של C2C מאפשר למשתמשים פרטיים, ליזום וליצור עסקאות ביניהם. ללא גוף עסקי מקשר. פלטפורמות כמו AirBNB או יד 2 הם דוגמאות מצויינות למודל זה. אפליקציית AirBNB מאפשרת לכל צרכן לפרסם את הדירה שלו מכל מקום בעולם ולצרכן מהצד השני לשכור את הדירה לחופשה משפחתית בעלויות נמוכות יחסית לבית מלון. חוזי השכירות קצרים בזמן (ימים בודדים - שבועות) ובעצם מאפשרים לכל צרכן לאתר דירה למטרת נופש בכל העולם.


עסק לעסק - עסק לצרכן B2B2C

המודל העסקי הנפוץ ביותר כיום הנו מודל העסק לעסק ללקוח. יזמים וחברות הזנק מגלות את הצורך מצד הצרכנים ומצד העסקים בפתרונות מידיים ל-2 הצדדים. דוגמאות נפוצות ניתן לראות באפליקציית Gett או Wolt. מצד אחד, הפלטפורמות מספקות פתרונות קצה למסעדות ולנהגי מוניות בכך שהן מנגישות להן ממשק לניהול הזמנות, התקשרות עם הצרכנים, דו״חות מכירות ומהצד השני, מספקות לצרכנים פלטפורמה נוחה וידידותית לבצע הזמנות אוכל או שירות הסעות מבוססות מיקום.


צרכן לעסק C2B Consumer To Business

המודל הכי פחות נפוץ בו צרכן מציע את שירותיו או מוצריו לעסקים וחברות בתמורה לתשלום.


עכשיו, כשאתם יודעים את ההבדל בין המודלים השונים B2B, B2C, C2C, איך הייתם מגדירים את המודל העסקי של הרעיון שלכם? האם אתם כבר יודעים על איזה סוגים של ״פרסונה״ אתם עומדים להתמקד?

נסו לתרגל את נושא המודל העסקי, רשמו על דף 10 שמות של אתרי אינטרנט או אפליקציות המספקות שירותים או מוצרים ונסו לאפיין את המודל העסקי שלהן.


בכל שאלה, אני כאן :-) בווטסאפ 058-5220702 או במייל elihuc@elihuc.com
23 צפיות0 תגובות