חיפוש

ניהול צוות פיתוח ללא צוות

בשנים האחרונות, יזמים וחברות הזנק רבות מצאו פתרונות פיתוח, עיצוב וניהול פרויקטים מעבר לים דרך פרילנסרים או מתווכים המנהלים קשר ישיר עם חברות פיתוח בהודו ואוקראינה. הדעות חלוקות מצד אחד למתנגדים נחרצות לרעיון בשל העדר ה-״ביחד״ - הריחוק הפיזי מונע עבודת צוות יומיומית ושיתוף פעולה פורה לצד חשש מההעתקת הרעיון ומצד שני לתומכים הדוקים אשר מוכנים לקחת סיכון בתמורה לביצוע איכותי ומהיר בעלות נמוכה, נמוכה מאוד ברוב המקרים.


יוקר המחייה בישראל משפיע על עלות הפיתוח? ללא ספק.

ישראל מדורגת בטופ 10 בטבלת המדינות שהכי יקר לחיות בהן. נצא מנקודת הנחה שמתכנת ממוצע בישראל משתכר בכ-15 אלף שקל נטו לחודש. כמה משכורות אותו מתכנת יצטרך לחסוך כדי לרכוש, לדוגמה, רכב חדש? בתקווה שהוא לא מעשן, לא שותה, לא יוצא לבלות, רווק וגר עם ההורים, משהו כמו 6 חודשים.

עכשיו ניקח דוגמה אחרת. מתכנת מפקיסטן, ישלם 35 אלף רופי לחודש עבור שכירות ודמי מחיה (אוכל, תחבורה, ביגוד). נכון להיום, 1000 דולר הם כ-100,000 רופי פקיסטני, כלומר, אם תשלמו למתכנת מפקיסטן 3000 דולר שהם 300 אלף רופי, הוא יוכל להתקיים כשנה שלמה רק מפרויקט אחד בודד.

אם הצלחנו ללמוד לפחות משהו אחד ממשבר הקורונה זה ללא ספק היכולת שלנו כבני אדם או ארגונים לתקשר אחד עם השני בסביבות מרוחקות ולהעביר את ההתנהלויות היומיומיות לדיגיטליות. הענף שהושפע מהמשבר הוא דווקא ההייטק והחינוך. צוותי הפיתוח נפרדו מהחללים הפתוחים ועברו לסביבת עבודה בסלון הביתי בעוד סטודנטים עברו לשיעורי זום מחדר הנעורים שלהם בבית ההורים. כולם כאחד פתאום גילו, שזה לא כל כך נורא.


אם הייתי צריך לקטלג את היזמים איתם נפגשתי בשנים האחרונות הייתי מחלק אותם ל-3 קטגוריות. היזמים הטכנולוגיים - שלמדו בצבא או באוניברסיטה תוכנה או מנהל עסקים ויודעים בדיוק איזה צוות הם יקימו וכמה מגניב זה יהיה, היזמים הלהוטים - באים עם רעיון אך אין להם שום רקע טכנולוגי ואין להם מושג מה לעשות, איך לעשות ומתי לעשות והיזמים בזמן הפנוי - יש להם רעיון, לפעמים מוצלח לפעמים פחות מוצלח, הם עובדים במשרה מלאה בתחום שלא קשור לעולם הטכנולוגי ויש להם כ-10 שעות פנויות בשבוע להגשמת החלום.

לא משנה איזה סוג של יזמים אתם, הכסף תמיד משחק תפקיד בסופו של יום. לא הייתם רוצים להשקיע עשרות או מאות אלפי שקלים ברעיון שאין לו שום יתכנות או שעלות הפיתוח שלו תעלה יותר ממה שהוא אי פעם יכניס.


אז מתי באמת כדאי להפעיל פרילנסרים?

במידה ואתם לקראת תחילת פיתוח הרעיון שלכם ואתם שוקלים לפתח תחילה גרסה רזה MVP של הרעיון שלכם? בחרתם לבדוק יתכנות ולראות האם באמת קיים שוק לרעיון שלכם POC? או שאולי אתם מעוניינים להגיע למשקיעים עם איזה שהוא מוצר בסיסי, אפילו חלקי של הרעיון שלכם? (ידוע לכל שמשקיעים מעדיפים מוצר ממשי מרעיון על הנייר) זה הזמן הטוב ביותר.

לא הייתם רוצים להשקיע מאות אלפי שקלים בחברות פיתוח או בגיוס צוות עובדים ״In-House״ כדי לגלות בסוף שכל הכסף נוצל לפני שהגעתם למשקיע, להשקה של המוצר או לריווחיות.


אז מה כן כדאי לעשות?

  • גייסו מספר מתכנתים פרילנסרים מרשתות כמו Upwork או Fiverr. עדיף לגייס מתכנת לכל סביבת פיתוח לדוגמה מתכנת אחד יהיה אחראי על צד השרת, מתכנת אחר על צד הלקוח. במידה ואתם מפתחים אפליקציית מובייל Native אז מכנת נוסף ל-Android ואחר ל-iOS.

  • בדקו לעומק את כישורי המתכנתים ואת התאמתם לסביבת הפיתוח.

  • הקימו חשבון במערכת ניהול משימות כמו Monday או ClickApp, הוסיפו את המתכנתים הפרילנסרים ובקשו מהם לעקוב אחר משימות ולעבוד בשוטף עם המערכת (ניהול סטטוס משימה, שלבים לביצוע, יעדים).

  • החליטו על פגישת פיתוח שבועית בזום בה תוכלו להתעדכן ולשוחח על התהליך: האם קיימים מכשולים, מה הלו״ז לשבוע הקרוב וכול׳.

  • קבעו מראש אבני דרך Milestones ראשיים עם הפרילנסרים. כל אבן דרך מכילה את עלות הפיתוח והיעד. לדוגמה: סיכמתם עם המתכנת תקציב כללי של 2000 דולר, אבן הדרך הראשונה היא 300 דולר עד התאריך x/xx בה הוא מתחייב לסיים את הקמת ארכיטקטורת צד השרת (סביבה, מסדי נתונים, שרת באמזון וכול׳).

  • במידה ואתם לא אנשים טכנולוגיים ו אין לכם את הידע ו/או הזמן להתעסק בזה, שכרו את שירותיו של מנהל טכנולוגי / מנהל מוצר / מעצב מוצר אשר ילווה אתכם בכל תהליך פיתוח המוצר ויפקח על כל תהליך חיי המוצר כולל ביקורת קוד (Code Review), ניראות המוצר וניהול לוחות הזמנים.

פיתוח הרעיון שלכם באמצעות מנהל פרויקט ופרילנסרים יסייעו לכם לצאת בגרסה רזה לצורך בדיקת יתכנות ו/או הצגה בפני משקיעים בעלות נמוכה של כמה אלפי דולרים לעומת עשרות אלפי דולרים ובתוך זמן קצר.

יש לכם שאלה? מחפשים מנהל / מעצב מוצר? שלחו הודעה בווטסאפ 058-5220702 ונעשה את זה יחד.

12 צפיות0 תגובות